କିପରି ଦୂର କରିବେ ପାଟିରୁ ଚମଡା ଛାଡିବାର ସମସ୍ୟା

ମୁହଁର ପାଟି ପାକରୁ ଯଦି ଚମଡା ଛାଡେ ତେବେ ଏହା ଏକ ପ୍ରକାର ସମସ୍ୟା ପରି ଲାଗିଥାଏ । ଆମ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ଲୋକ ଏହି ସମସ୍ୟା ସହ ଲଢିଥାଆନ୍ତି । ଏହି ଚମଡା ପାଟି ଜିଭ ଏବଂ ଓଠ ଭିତରୁ ବାହାରି ଥାଏ । ଯାହାଦ୍ୱାରା ଖାଇବା ପିଇବାରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ କଥା କହିବାରେ ମଧ୍ୟ ଅସୁବିଧା ହୋଇଥାଏ । ଏହାର ପ୍ରତିକାର ଯଦି ଠିକ ସମୟରେ ହୋଇନଥାଏ ତେବେ ଅନେକ ଅସୁବିଧା ହୋଇଥାଏ । ଏପରିକି କ୍ୟାନସର ଭଳି ରୋଗ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକୁଳିବା ପାଇଁ କେତେକେ ଘରୋଇ ଉପାୟକୁ ମଧ୍ୟ ଆପଣେଇ ପାରିବେ । ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିପରି ପାଇବେ ଏହି ଉପାୟରୁ ମୁକ୍ତି ।

ଲେମ୍ବୁ ଓ ମହୁ : ଲେମ୍ବୁ ଓ ମହୁ ପାଣିରେ କୁଳୁକୁଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଏହି ଚମଡା ଛାଡିବାର ଚିନ୍ତାରୁ ମୁକୁଳିପାରିବେ । ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଗ୍ଲାସ ପାଣିକୁ ଗରମ କରି ନିଅନ୍ତୁ । ଏଥିରେ ଲେମ୍ବୁ ରସ ଓ ମହୁ ପକାନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ଭଲ ଭାବେ ମିଶାଇ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଛାଡି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହାପରେ ଟିକେ ଥଣ୍ଡା ହେଲା ପରେ ଏଥିରେ କୁଳିକୁଜା କରନ୍ତୁ ।
ଗ୍ଲିସେରିନ : ମୁହଁରୁ ଚମଡା ଛାଡିବାର ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଗ୍ଲିସେରିନରେ ଟିକେ ହଳଦି ମିଶାଇ ଦିଅନ୍ତୁ ଏହା ଦ୍ୱାରା ଚମଡା ଛାଡିବାର କଷ୍ଟରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ । ଏହି ମିଶ୍ରଣକୁ ଲଗାଇବାର ୨୦ ମିନିଟ ପରେ ଗରମ ପାଣିରେ ପାଟି ଧେଶଇ ନିଅନ୍ତୁ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

7 + 8 =