ଅଧିକ କୋଲ୍ଡ ଡ୍ରିଙ୍କ୍ସ ପିଉଥିଲେ ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ ସାବଧାନ! ଦେଖାଦେଇପାରେ ଏହିସବୁ ସମସ୍ୟା

ଗରମ ଦିନେ କୋଲ୍ଡ ଡ୍ରିଙ୍କ୍ସ ପିଇବାକୁ ସମସ୍ତେ ଭଲପାଇଥାନ୍ତି।  ଏହା ଥଣ୍ଡା ଲାଗିବା ସହ ଏହାର ସ୍ୱାଦ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଟେଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ | କିନ୍ତୁ  ଏହା  ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କେତେ ମାରାତ୍ମକ ଆପଣ  ଜାଣନ୍ତି କି ? ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କୋଲ୍ଡ ଡ୍ରିଙ୍କ୍ସ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଆମର କ’ଣ କ୍ଷତି ହୋଇଥାଏ | ଯଦି ଆପଣ ଅଧିକ କୋଲ୍ଡ ଡ୍ରିଙ୍କ୍ସ ବା ଥଣ୍ଡା ପାନୀୟ ସେବନ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଓଜନ ବଢିପାରେ | କାରଣ କୋଲ୍ଡ ଡ୍ରିଙ୍କ୍ସ ରେ ସୁଗାର ମାତ୍ରା ଅଧିକ ଥାଏ | ଗୋଟିଏ ଗ୍ଲାସ କୋଲ୍ଡ ଡ୍ରିଙ୍କ୍ସ ରେ ୧୦ ଚାମଚ ସୁଗାର ରହିଥାଏ | ଏହା ଶରୀରରେ ସୁଗାର ମାତ୍ରା ବଢାଇବା ସହ ବହୁ ପ୍ରକାର ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ |

ସେହିପରି କୋଲ୍ଡ ଡ୍ରିଙ୍କ୍ସ ପିଇବା  ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଫ୍ୟାଟି ଲିଭର ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେଇପାରେ | କାରଣ କୋଲ୍ଡ ଡ୍ରିଙ୍କ୍ସ ରେ ଦୁଇ ପ୍ରକାର ସୁଗାର ରହିଥାଏ | ଗ୍ଲୁକୋଜ ଓ ଫ୍ରୁକ୍ଟୋସ ଯାହାକି ଶରୀରରେ ତୁରନ୍ତ ମିଶିଯାଇଥାଏ | ଏହିକାରଣରୁ ଯଦି ଆପଣ ଅଧିକ କୋଲ୍ଡ ଡ୍ରିଙ୍କ୍ସ ପିଉଛନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଲିଭରରେ ଜମା ହୋଇଯାଏ | ଯାହା ଫଳରେ ଫ୍ୟାଟି ଲିଭର ଓ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଲିଭର ସମସ୍ୟା ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ |

ଏଥିସହ କୋଲ୍ଡ ଡ୍ରିଙ୍କ୍ସ ରେ ସୁଗାର ମାତ୍ରା ଅଧିକ ଥିବାରୁ ଏହା ଦାନ୍ତ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ଅର୍ଥାତ କୋଲ୍ଡ ଡ୍ରିଙ୍କ୍ସ ରେ ଫୋସ୍ଫୋରିକ ଏସିଡ ସହ ଅନ୍ୟ କେତକ ଏସିଡ ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ ଯାହା ଦାନ୍ତକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ | ଏସବୁ କାରଣରୁ ସୁସ୍ଥ ଶରୀର ପାଇଁ ନିଜକୁ କୋଲ୍ଡ ଡ୍ରିଙ୍କ୍ସ ଠାରୁ ଦୁରେଇ ରଖିବା ଉଚିତ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

10 + 18 =